O houbách a obchodování s nimi

Tržní houby

Třídění tržních hub

Výrobky z hub

Obvyklá nabídka

Prodej hub

Kontakty

[CNW:Counter]
Choroš šupinatý

Choroš šupinatý

Český název: Choroš šupinatý Choroš šupinatý
Latinský název: Polyporus squamosus, Polyporus squamatus
Lidové názvy: vazovka

Popis
Dominantní znak: choroš s velkým, šupinatým kloboukem
Výskyt: duben - říjen, v listantých i smíšených lesích, parcích, zahradách, na listnáčích
Klobouk: 5 - 50 cm, okrově žlutý až světle hnědý, polokruhovitý nebo vějířovitý, s hnědými šupinkami, , na spodu s žloutlými rourkami
Třeň: většinou postraní, téměř neznatelný
Dužnina bílá

Kuchyňské použití
Dobrá, poněkud tužší houba, vhodná zejména do polévek, případně do houbových směsí nebo k výrobě houbového prášku a dalších výrobků z hub.

Recepty
Polévka z choroše šupinatého
1 kg choroše šupinatého, 2 stroužky česneku, sádlo, hladká mouka, sladká paprika, pepř, sůl, polévkové koření, kmín, majoránka
Mladé plodnice choroše šupinatého nakrájíme na tenké plátky a vaříme v mírně osolené vodě asi hodinu. Přidáme lisovaný česnek. Ze sádla a hladké mouky si připravíme jíšku a zahustíme s ní polévku. Nakonec rozmícháme papriku v rozehřátém sádle a vmícháme do polévky. Dochutíme solí a majoránkou. Podáváme s chlebem.
Houbový výtažek z choroše
1 kg choroše šupinatého, sůl, 2 g kyseliny sorbové nebo jiného konzervačního přípravku
Houbový výtažek používáme na ochucení polévek nebo omáček. Připravíme si ho z mladých plodnic choroše šupinatého. Choroš nakrájíme a vaříme v malém množství osolené vody. Podušené houby rozmixujeme a spojíme s vodou, ve které jsme houby dusili. Přidáme kyselinu sorbovu nebo jiný konzervační přípravek a povaříme. Ještě horkým výtažkem plníme sklenice. Sklenice zavřeme, druhý den pasterizujeme při 100 oC půl hodiny.
Choroš šupinatýChoroš šupinatý